יחידות הזרקה חדשות למכונות VICTORY ו-DUO של ENGEL: יותר דיוק, יותר ארגונומיה, יותר יעילות

Share via Whatsapp

בֶּרנָרד לֶטנֶר (BERNHARD LETTNER) ופרָנץ פּרֶסל (FRANZ PRESSL), מנהלי המוצרים של מכונות ההזרקה מהסדרות VICTORY ו-DUO של ENGEL, חושפים בריאיון שלהלן כמה מהסודות שמאחורי המכונות מהדור החדש.

שאלה: בבקשה מכם, אל תשאירו אותנו במתח וספרו לנו מה השתנה במכונות הדור החדש.

בֶּרנָרד לֶטנֶר: בשני קווי המכונות ההידראוליות הללו פיתחנו יחידות הזרקה חדשות לגמרי וגם שיפרנו מספר היבטים בתכנון ובמבנה של המכונות. הודות לכך המכונות מגיעות לרמות גבוהות יותר של דיוק, ארגונומיה ויעילות.

שאלה: מה משמעות הפיתוחים הללו מנקודת מבטה של ENGEL ועבור תעשיית הפלסטיקה?

פרָנץ פּרֶסל: יחידת ההזרקה ויחידת הנעילה הן הלב הפועם של כל מכונת הזרקה, כי שתי היחידות המרכזיות הללו אחראיות לביצועים וליעילות שלה. ניתן לומר, שה-VICTORY וה-DUO של ENGEL עם יחידות ההזרקה החדשות הן כמעט מכונות חדשות לגמרי, ואין בכך כל פלא. אחרי הכול, יחידות ההזרקה החדשות מבוססות על שנים רבות של פיתוח.

לֶטנֶר: פיתוח זה חשוב גם משום שה-VICTORY וה-DUO הן מכונות ההזרקה הנמכרות ביותר של ENGEL בעולם. החברה פועלת בהתמדה ובעקביות כדי להתאים את המכונות ההידראוליות שלה לדרישות העתיד. הבחירה בין מכונה הידראולית, היברידית או כל-חשמלית אינה שאלה פילוסופית, אלא תלויה בדרישות התהליך והמוצר. השיקול הקובע הוא העלות ליחידה. לייצור חלקים טכניים, למשל, מכונה הידראולית, המצוידת בטכנולוגיית הנעה בעלת יעילות אנרגטית גבוהה, היא במקרים רבים הבחירה הנכונה ביותר.

שאלה: כאשר מישהו עובד על משהו במשך זמן רב, הוא צובר בדרך כלל ניסיון רב…

פּרֶסל: כך בדיוק צריך לראות את הדברים. צוותי המחקר והפיתוח וכן אנחנו, כמנהלי מוצרים, עובדים בקשר הדוק עם עמיתים המתמחים בטכנולוגיות היישומים, ביחידות השירות וביחידות העסקיות, ואנחנו גם מבקרים אצל הלקוחות באופן סדיר. אנחנו לומדים הרבה מהשוק ומיישמים את המידע שנאסף אצלנו במהלך עבודת הפיתוח שלנו. לא-פעם אנחנו משלבים את הרצונות והרעיונות של הלקוחות בגרסאות הסטנדרטיות של המוצרים החדשים שלנו. ENGEL גם ידועה בכך, שהיא נותנת תשובות לבקשות פרטניות של מפעלים, הפועלים בענפי תעשייה שונים ובאזורים גאוגרפיים שונים.

שאלה: איך אפשר להתחשב בדרישות פרטניות כאשר מדובר ביחידות הזרקה, שאינן מורכבות רק מבורג המותאם לצורכי היישום?

לֶטנֶר: למשל, באמצעות טווח הגדלים המוצעים. על סמך הניסיון הממושך שלנו עם יחידות ההזרקה הקודמות שפיתחנו, ערכנו ארגון-מחדש בגדלים של היחידות וגם ביצענו אופטימיזציה של נתוני הביצועים שלהן, כגון לחץ ההזרקה, מהירות ההזרקה ותפוקת הפלסטיפיקציה, כך שיתאימו לדרישות העשויות להתעורר בהווה ובעתיד. לכן אנחנו מסוגלים כיום להיענות לדרישות של הלקוחות בתחום יחידות ההזרקה בצורה פרטנית יותר מאשר בעבר כאשר אנחנו מתכננים את המכונות.

שאלה: בראשית הדברים ציינתם, שמכונות הדור החדש מתאפיינות ביותר דיוק, יותר ארגונומיה, יותר יעילות. נתחיל מהדיוק. מה שיפרתם בתחום זה?

פּרֶסל: יחידות ההזרקה החדשות מאפשרות לקבל תפוקת פלסטיפיקציה גבוהה יותר בתהליך יציב יותר ללא שינוי המהירות של הבורג. הדבר מושג באמצעות בקרת הטמפרטורה והלחץ בקנה. במהלך הפיתוח הקדשנו תשומת לב מיוחדת לבקרת הטמפרטורה של קירור צוואר ההזנה. טווח בקרת הטמפרטורות הורחב כדי למנוע התקדמות איטית מדי של ההיתך באזור ההזנה ועקב כך ספיגת לחות על ידי קשת רחבה יותר של חומרים. הודות לכך אנחנו מגיעים עכשיו ליעילות אנרגטית משופרת מאוד גם בזמן הקירור וגם בזמן החימום של צוואר ההזנה. כמו כן, המבנה החדש של הבוכנה מסייע לנו לשפר את השליטה בלחצים.

לֶטנֶר: לדיוק יש תמיד קשר עם תנודות בתנאי הסביבה ובתכונות של חומר הגלם, ויש להביא בחשבון את התנודות הללו. בעבר כבר פיתחנו עבור המכונות החשמליות שלנו את תוכנת הבקרה iQ WEIGHT, שבעזרתה ניתן לזהות תנודות בנפח ההיתך ובצמיגותו ולפצות עליהן באותה מנת הזרקה כדי למנוע פסולים ולהגביר את התפוקה. תוכנה חכמה זו עובדת כיום ביותר מאלף מכונות. לאחרונה פיתחנו גרסה חדשה של התוכנה, המתאימה לשימוש במכונות הכוללות את יחידות ההזרקה ההידראוליות החדשות.

שאלה: הערך השני החשוב שהזכרתם הוא ארגונומיה. איך משפרות יחידות ההזרקה מהדור החדש את נוחות העבודה של המפעילים?

לֶטנֶר: הנקודה החשובה בהקשר לארגונומיה היא התכנון הכולל של המכונות החדשות. ביצענו ארגון מחודש של מערך ארונות החשמל והמשאבות במכונות מסדרת DUO, ובכמה מהגרסאות אף הוקטן שטח הרצפה שהמכונה תופסת. ומה שחשוב יותר, המכונות תוכננו כך, שהן מאפשרות גישה קלה ונוחה יותר לרכיבים הפנימיים שלהן. לוחות המעטפת החדשים מחולקים עכשיו לשניים ומצוידים בידיות משולבות. הם נפתחים במהירות ובקלות רבה, דבר החוסך זמן כאשר מבצעים תחזוקה של המשאבות, למשל.

פּרֶסל: גם שיפרנו והקלנו מאוד את תהליך החלפת הקנה במכונה. כאשר מסירים את הקנה, ניתן עכשיו להניח אותו מחוץ לאזור המכונה ללא כל צורך בציוד נוסף, משום שציידנו אותו ברגליות חזקות. בנוסף, אין צורך בכלים מיוחדים כדי להסיר או להתקין את הקנה, וגם כאשר מדובר בקנים גדולים, כל מה שנדרש הוא לשחרר או להדק מספר ברגים. גם הממשקים החשמליים של גופי החימום בקנה תוכננו מחדש ועכשיו החלפת הקנים הרבה יותר קלה ומהירה, ופירוש הדבר פחות זמן הדממה של המכונה. כמו כן, יישמנו את העיקרון של רתימת תבניות מהירה לקנה.

שאלה: היעילות תלויה בגורמים שונים, ובין היתר בזמני סט-אפ, בכמות הפסולים ובצריכת האנרגיה. התייחסתם בשיפורים גם לתחומים אלה?

פּרֶסל: השינוים בצוואר ההזנה שכבר הוזכרו תורמים ליעילות אנרגטית גבוהה. חקרנו את זרימות האנרגיה – למשל, מהקנה המחומם אל צוואר ההזנה המקורר – והצלחנו לשפר אותן משמעותית. כמו כן, דגמי המכונות החדשים כוללים כסטנדרט את מערכת ECODRIVE הסרוו-הידראולית, המוכיחה את יעילותה כבר שנים רבות כחוסכת מאמצים ואנרגיה.

כאשר משתמשים במערכת זו, המשאבות עובדות לפי הצורך והודות לכך המכונות פועלות בצורה שקטה יותר, כמות החום המופצת קטנה יותר והשמן ההידראולי מתחמם פחות, כך שנדרשת פחות תפוקת קירור. בדרך זו המערכת מפחיתה את צריכת האנרגיה של המכונות ההידראוליות ומביאה אותה לרמה דומה לזו של המכונות הכל-חשמליות.

שאלה: אילו גדלים של מכונות חדשות כבר נמכרים בשוק?

לֶטנֶר: כיום ניתן כבר להזמין מכונות מסדרת VICTORY עם יחידות הזרקה מגודל 860 (קוטר בורג 45-55 מ”מ) ומעלה, ומכונות מסדרת DUO עם יחידות הזרקה עד גודל 23060 (קוטר בורג 135-170 מ”מ). בהמשך יצורפו לכל סדרה גדלים נוספים.

 

צילומים: ENGEL