יום עיון בארן עם מומחי ExxonMobil

Share via Whatsapp

[rev_slider ExxonMobilSeminar]

יום עיון בנושא Compounding והזרקת אריזות קשיחות התקיים בארן בתחילת דצמבר. חמישה מומחים מטעם ExxonMobil העבירו הרצאות מקצועיות על משפחת החומרים  Vistamaxx performance polimers, בצעו הדגמה חיה במכונת הזרקה וענו על שאלות פרטניות של משתתפי האירוע בפגישות עבודה אישיות.

Peter-Paul de Moor, מנהל המכירות של ExxonMobil בטורקיה וישראל, העביר הרצאה הסוקרת את גדילת שוק הפוליאתילן העולמי בעקבות תהליכי אורבניזציה ופיתוח הפקת גז טבעי ממחצבים בארה”ב (shale gas). בהמשך הצטרף אליו Michael Martin-Gatius, מהנדס פיתוח לקוחות של החברה, ויחד העבירו הרצאה על תכונות חומר הגלם Vistamaxx ועל יתרונותיו בייצור חלקים בהזרקה.

Vistamaxx הינו קופולימר מטאלוצני חצי גבישי המורכב מפוליאתילן (PE) ופוליפרופילן (PP). השליטה על הפאזה האמורפית שבו גבוהה, כך שניתן לעבוד עם גריידים ברמת אמורפיות משתנה. החומר מיוצר בסינגפור בהיקף של 300,000 טון בשנה ומיועד בעיקר לעבודה כתוסף, למטריצה של PP)  rPP, hPP) כמשפר אימפקט לטווח טמפרטורות רחב, החל מטמפרטורת החדר ועד ל 20ºC-.

בנוסף לשיפור האימפקט, יש ל-Vistamaxx יתרונות נוספים:

  • הקניית תחושת “רכות” – יישום נפוץ בו יש יתרון לתכונה זו הוא בדי חיתולים לא ארוגים.
  • פיזור יעיל והומוגני של תוספים (כגון צבע, גיר וטלק) בתוך המטריצה הפולימרית.
  • יכולות הלחמה טובה יותר של PP, מתאים להגדלת קצב העבודה בקווים מהירים.
  • שיפור קומפטביליות בין PP ל-PE המאפשר מחזור טוב יותר של שניהם יחד.
  • היעדר פגיעה, ואף שיפור קל של שקיפות PP, זאת בניגוד למשפרי איפקט אחרים.
  • שיפור אלסטיות וגמישות – לתכונה זו יש יתרון בעיקר בחלקים בעלי צירים גמישים מ-PP במכסים לאכסון מזון.
  • הפחתה של תופעת ההלבנה של ה-PP, בעקבות מאמצים.

הגרייד הנפוץ ביותר לשימוש נקרא Vistamaxx 6202 שמציג מודול כפיפה של 12.8 MPa ו-MFR 20. יחד איתו מציעים ב-ExxonMobil גריידים נוספים בעלי צמיגות משתנה (MFR 3-50) ומודול בכפיפה שנע בטווח שבין 10-400 MPa.

שימוש אחר אותו מציעים נמצא בתחום ה- compounding. הרצאה זו ניתנה על ידי Deepak Rao, גם הוא מהנדס פיתוח לקוחות של החברה. ערבוב של Vistamaxx במהלך תהליך ה- compounding עוזר להגדיל את אחוז ההעמסה של פילרים (Fillers) שונים במטריצה הפולימרית. כך לדוגמא ניתן לקבל מילוי של גיר באחוזים גבוהים של 84%-75%, תוך שמירה על גמישות הפולימר הנושא. יתרונות נוספים בתהליך הקומפאונדיג הם הורדה של טמפרטורת העיבוד, פיזור אחיד של התוסף בפולימר והגדלת קצב ההזנה והעבודה. הגרייד המתאים ליישומים אלו הוא תערובת של Vistamaxx 6502/6202 עם Vistamaxx 8880 – חומר ייחודי במשפחת ה-Vistamaxx בעל צמיגות נמוכה מאוד שאינה מדידה אך מוערכת בין 20,000-25,000 MFR.

לבסוף, הוצג שימוש נוסף ב-8880 Vistamaxx כתוסף ליישומים בהם רוצים לעבוד עם אלסטומרים טרמופלסטיים (TPE) לשימוש כידיות אחיזה. החומר משפר את האחיזה בידית, ללא תחושת דביקות וללא “פריחה” של שכבה שומנית, וכאשר הוא נרטב, הוא אינו מחליק מהיד. עמידותו בחום טובה יותר יחסית לאלטרנטיבה מ-SEBS ומחיר הקומפאונד הסופי מאפשר הוזלה של בין 18%-32% במחיר.

בסיום ההרצאות התקיימה הדגמה חיה במכונת הזרקה באולם ההדגמה של מכונות ההזרקה בארן ולאחר מכן, התקיימו פגישות אישיות עם משתתפים אשר בקשו לדון בנושאים פרטניים.

לפרטים נוספים:
גדי לויטוס
נייד: 054-7222576
אימייל: gadi@btzidon.co.il

 

הכתבה נכתבה בסיוע נעה אלבוחר, עורכת מגזין פלסטיק טיים, PlasticTime, אשר השתתפה ביום העיון.