בקרת כוח הנעילה iQ של ENGEL הותאמה גם למכונות DUO שהחברה מייצרת ומשווקת

Share via Whatsapp

מעכשיו תוכלו לייצר חלקים בעלי פני שטח גדולים באיכות אחידה

השימוש בבקרת כוח הנעילה iQ לצורך אופטימיזציה של כוח הנעילה במכונת ההזרקה כבר מקובל מאוד במכונות הזרקה עם יחידות נעילה חשמליות בעולם כולו. לקראת תערוכת FAKUMA 2017, שהתקיימה באוקטובר האחרון, הרחיבה ENGEL את השימוש בבקרה זו והתאימה אותה גם למכונות הידראוליות בעלות שתי פלטות מסדרת DUO. הסיכוי לשפר את איכות המוצר תוך שימוש בבקרה זו גדול במיוחד כאשר מזריקים חלקים בעלי פני שטח גדולים.

 

בקרת כוח הנעילה iQ מתבססת על “נשימת” התבנית כדי לקבוע ולהתאים אוטומטית את כוח הנעילה האופטימלי. החל מאוקטובר 2017, תוכנה זו זמינה גם במכונות הגדולות מסדרת DUO מתוצרת חברת ENGEL.

 

איכות המוצר עשויה להיות מושפעת משמעותית גם מהפרטים הקטנים ביותר, כגון “נשימת” התבנית. “נשימת” התבנית מתרחשת כאשר הלחץ של ההיתך, המוזרק לתוך התבנית, מקזז חלק מכוח הנעילה, הלוחץ את שני חצאי התבנית זה כלפי זה, וכתוצאה מכך החצאים מתרחקים זה מזה באלפיות או מאיות המ”מ. תנועה זו עלולה לגרום לקבלת מוצרים פסולים: אם ה”נשימה” קטנה מדי משום שכוח הנעילה גבוה מדי, הדבר עלול למנוע אוורור מספיק של התבנית ולגרום לפסולים עקב סימני חריכה; אם ה”נשימה” גדולה מדי, כלומר כוח הנעילה נמוך מדי, התוצאה היא דחיסת-יתר של ההיתך בתוך מובלעות התבנית, והמוצרים עלולים להיפסל עקב פריצות היתך (“פלאשים”).

 

אופטימיזציה מתוחכמת של כוח הנעילה

 

עד כה ניתן היה לבצע אופטימיזציה של כוח הנעילה בצורה ידנית בלבד. שיטות המדידה בהן השתמשו למטרה זו אפשרו רק הערכות סובייקטיביות והצריכו הרבה ניסיון של המפעיל. “מסיבה זו, מפעלי הזרקה רבים מפעילים בדרך כלל את כוח הנעילה המרבי האפשרי,” מסביר BERNHARD LETTNER, מנהל מוצר מכונות DUO בחברת ENGEL. “הדבר לא רק מגדיל את החשש לקבלת מוצרים פסולים, אלא גם מזרז את הבלאי של התבנית ומגדיל ללא צורך את צריכת האנרגיה של המכונה”.

כדי להפסיק את בזבוז האנרגיה ולהגדיל את היעילות ואת כושר התחרות של היצרנים, ENGEL פיתחה את תוכנת iQ לבקרת כוח הנעילה, אשר מתבססת על “נשימת” התבנית כדי לקבוע אוטומטית את כוח הנעילה האופטימלי בלחיצת כפתור. הדבר חוסך בדרך כלל זמן בהתחלת הייצור הסדרתי, ובהמשך התהליך התוכנה יכולה לתקן את כוח הנעילה בכל  מחזור הזרקה. התוכנה משתמשת במידע המופק מהחיישנים, אשר מותקנים במכונת ההזרקה, ואין צורך להתקין חיישנים נוספים בתבנית.

 

מערכת הייצור INJECT 4.0 סוללת את הדרך למפעל החכם

 

חברת ENGEL נתנה לתוכנות האופטימיזציה שלה את הקידומת iQ (INTELLIGENT QUALITY) כדי לציין, שתוכנות עזר חכמות אלה, המשולבות ביחידת הבקרה של המכונה, מיועדות לסייע ליצרני המוצרים הפלסטיים להגדיל את התפוקה, היעילות והאיכות של הייצור, מבלי לחייב את המפעילים לרכוש מומחיות מיוחדת. תוכנות אלה הן חלק בלתי נפרד מהמפעל החכם, אשר מבצע בהתמדה אופטימיזציה עצמית, ברוח שיטת הייצור INDUSTRY 4.0 (הקרויה אצל ENGEL בשם INJECT 4.0).

תוכנות נוספות במשפחה זו הן בקרת המשקל iQ, השומרת על נפח אחיד של ההיתך המוזרק בכל מחזור הזרקה לאורך סדרת הייצור תוך פיצוי על תנודות בתנאי הסביבה ובתכונות חומר הגלם, ובקרת הזרימה iQ, אשר חוסכת בצריכת האנרגיה על ידי כיוון בקרת הטמפרטורה בתבנית על פי הצורך.

באמצעות מערכת הייצור INJECT 4.0 מציעה ENGEL קשת רחבה של מוצרים ופתרונות מתוחכמים לדיגיטציה ורישות של תהליך הייצור, ומפתחת אותם בהתמדה. בתערוכת FAKUMA 2017 המחישה ENGEL את הפוטנציאל של תוכנות האופטימיזציה החכמות בשילוב עם מוצרים אחרים הכלולים במערכת INJECT 4.0.

 

לפרטים נוספים:
אלון לרמן
נייד: 054-6645770
אימייל: alon.lerman@aran-rd.com

תמונות: ENGEL